Határtalanul! kiránduláson vettünk részt



A jeles utazásra 2019. március 11-én reggel gyülekeztünk az aulában, új eseményekre, látnivalókra nyitottan, erre a különleges alkalomra felkészülve érkeztek a gyerekek.
A „Határtalanul” kirándulást igen sok előkészület, egyeztetés előzte meg, mint szervezők, mint kollégák részéről egyaránt. Sok előzetes beszélgetés, kisfilm megtekintése hangolta rá a csapatot a látnivalókra.
A busz megérkezése után szervezetten, szépen becsomagoltunk és útnak indultunk. Megismerhettük Brogyányi Mihályt, aki honismereti vezetőnk volt kirándulásunk során. Sokrétű tudásával, elapadhatatlan mesélni valóval, szép énekhangjával, vidám történeteivel tette számunkra feledhetetlenné ezt a 3 napot.
Az utunk akadálymentesen, vidáman telt. A Palasti Egyházi Iskola rendezett, nyugalmat árasztó termében ízelítőt kaphattunk a környék történelméből, a magyarság múltjáról, jelenjéről és a küzdelmes mindennapjairól, hogy lehessen jövője is. Szembesülhettünk azzal, milyen könnyű is nekünk magyarnak lenni anyaországunkban! Viszont milyen végtelen küzdelmek, áldozatok kellenek ahhoz, hogy fennmaradjon a magyarság a hátáron túl.
A helyi néprajzi múzeum gazdag gyűjteménye által bepillantást nyerhettünk a nép dolgos mindennapjaiba, őseink múltjába.
Egyik-másik program között igen tartalmasan és gyorsan telt az idő. Mihály bácsi történeteiből tárult elénk eleink eseménydús, nem könnyű élete.
A lévai vár évszázadokon keresztül volt a bányavárosok felé vezető kereskedelmi utak fontos előretolt bástyája. Ezen időszakból származó kiállítást tekinthettünk meg a Barsi múzeumban.
További utunk hirtelen jött havazás kíséretében folytatódott Selmecbánya felé. Az UNESCO Világörökség részét képező csodálatos bányász városka elvarázsolt építészetei sokszínűségével. Látogatást tettünk, a Kammerhof műemléképületében, amely bányászati múzeumként működik. A város történelmi központjában tett sétaúton folytattuk utunkat Alsódobokra. Szálláshelyünk a Paulisz Rancs volt. Nívós, nyugodt, meglepően sok érdekességet magába foglaló épületkomplexum tárult elénk. A fogadtatás, kiszolgálás szeretetteljes és szívélyes volt. Finom ételekkel, desszertekkel kedveskedtek nekünk.
Kirándulásunk 2. napján Gímes várát hódítottuk meg. Az 514 m magas hegy megmászása maradandó élmény volt sokunknak. A középkori vár nagy kiterjedésű maradványai büszkén hirdették a Forgách főnemesi família nagyságát, múltbeli erejét. A pazar kilátás kárpótolt bennünket a hosszú út fáradalmaiért. Gyönyörű volt!
Programjaink következő helyszíne a Nyitrai Püspökvár volt. A területén található Szent Emmerám székesegyházat tekinthettük meg, amely a legrégebbi egyházmegyei templom a Felvidéken.
A napnak az utolsó szakaszában Nagytapolcsány várát néztük meg közelebbről, amely a 13-14. század fordulóján épülhetett a Csák nemzetség birtokán.
A 3. nap eseményei a szálláshelyünk nevezetességeinek feltérképezésével indult. Többször is említésre került Paulisz Boldizsár neve, aki áldozatos, önfeláldozó munkájával élete végéig folytatta a magyarság fennmaradásáért vállalt küzdelmét.
A falucska fölött magasodó dombtetőre épült Eszterházy János hamvait őrző sziklabarlang. Leróttuk kegyeletünket a mártírhalált halt miniszter hamvai előtt. Felemelő és megrendítő érzés volt közösen énekelni a Himnuszt. Ezen a helyen más súlya volt a szavaknak, az ajkunkról szárnyaló dallam másként hatott a jelenlévőkre! Meghatottság járta át szívünket!
Egyedinek mondható az útvonalon megépített kálvária, amely Eszterházy János életét mutatja be.
Kellemes hangulatban folytattuk utunkat Dévény vára felé. Páratlan látvány tárult elénk.
Pozsonyban meglátogattuk a koronázásoknak helyt adó Szent Márton dómot. Történelmi ismereteinket az Óváros nevezetességeinek megtekintésével bővíthettük.
Köszönjük ezt a gyönyörű, tartalmas utazást mindenkinek, aki hozzájárult megvalósításához. Remélem maradandó élményt és emléket adott minden résztvevőnek!

Felsőpakony, 2019. március 19.

Polgár Aranka osztályfőnök

Az Eperben rögzített beszámoló megtekinthető itt
A kiránduláson készült fotógaléria megtekinthető itt